A JUTA as az építőipar, a mezőgazdaság, a csomagolás és a műfűipar számára gyártott termékek széles választékának vezető cseh gyártója. Sikerük kulcsa a tapasztalat, a szakértői tudás és a csúcstechnológia kombinációja.
Régen és most
Menjünk vissza a körbála préselés kezdeti időszakába, az 1980-as évekbe. Abban az időben a nagyobb gazdaságokban és szövetkezetekben széles körben kezdték használni a körbálákhoz való szalagbálázókat (Hesston és Unibal a JZD Slušovice gyártmányaiból), zsinegkötő berendezéssel. Külön fejezet volt abban az időben a papírba vagy vászonzsinegbe való csomagolás is az akkori gyárak igényeihez, amikor a len préselését végezték. Itt a bálázási folyamat során végig vezetni kellett a zsineget. Ezt használták fel a bála későbbi feldolgozásakor, ami megkönnyítette a bála kitekerését egy szalagra a későbbi feldolgozáshoz. Összesen körülbelül 1800 ilyen bálázót adtak el a volt Csehszlovákiában.
Abban az időben a JUTA szó szerint uralta a csehszlovák piacot a bálázó zsineggel.
Jelenleg a kisebb gazdálkodók többnyire olcsóbb vagy használt körbálázókat használnak, ahol csak szabványos zsinegkötő berendezéssel találkoznak. A zsinegkötésnek ezt a módját mostanában nagymértékben kiszorítja a hálókötés. Ezeken a bálázókon az eredeti kötési rendszer kettős kötés volt, és a bála becsomagolása körülbelül 20 másodpercet vett igénybe. Általában lehetőség volt a zsineg 14, 17, 19 vagy 22 tekercselésre való beállítására, a csiga átmérőjétől függően. Az elmúlt években a bálázógépgyártók erre úgy reagáltak, hogy a fonalak számát 2-ről 4-re emelték, és a csomagolás során egyszerre négy fonal megy. Ez megnövelte a vékonyabb zsineg szükségességét, de növelte a csomagolási folyamat időmegtakarítását. Itt a bálázó gyártójának a zsinórparaméterekre vonatkozó ajánlását kell követni. Az ilyen típusú zsinegek egyik előnye a hálóval szemben, hogy télen, amikor a bálákat kint tárolják, és a hőmérséklet alacsony szintre csökken, könnyebb kihúzni a zsineget a bálából, ha az megfagyott. A háló, ha megfagy, elkezd szakadni, és fennáll a veszélye, hogy maradványok maradnak a takarmányban, amelyek lenyelése egészségügyi kockázatot jelent az állatok számára.
Az 1974-es év volt a polipropilén zsineg feldolgozásának kezdete, és a JUTA a világ egyik legnagyobb gyártójává vált. Ennek oka az volt, hogy a kis szögletes bálák préselése miatt a nagygazdaságok igényei miatt nagy szükség volt a zsinegre. Ezeket gyakran úgy tárolták a szabadban, hogy egy kazalba rendezték őket. A hagyományos természetes zsineg nem volt képes ellenállni az időjárásnak.
A kerek bálák hálóba kötésének sokkal gyorsabb és kényelmesebb technológiája 1983-ban kezdődött (a CLAAS úttörője a ROLLATEX kötési rendszerrel). Azonnal nagy visszhangot kapott, és a technológia összehasonlítása során kiderült, hogy 1,5-2,5 hálótekercs 15 zsinegtekercsnek felel meg, ami hatalmas megtakarítást jelentett a kötési időben és a bálázó teljesítményének növekedését eredményezte. A JUTA gyár a bálázókhoz való háló kifejlesztésének és gyártásának kezdetei az 1990-es évek második felére nyúlnak vissza. Abban az időben, amikor a korszerűbb, hálókötő szerkezettel felszerelt nyugati prések piacra kerültek, a bel- és külpiaci kereslet is megnőtt az új termék iránt. Ennek oka az volt, hogy az importált háló alig volt elérhető és nagyon drága volt, szemben a kerek bálák zsinegkötésével, amely megfizethetőbb volt a vásárlók számára. Abban az időben a JUTA vezetősége belevágott a saját típusú háló kifejlesztésébe és gyártásába, amely a jövőbeni növekvő kereslet lehetőségéhez kapcsolódott, amely a szénabálák sztreccscsomagolási technológiájának megjelenéséhez kapcsolódott. Abban az időben csak a nagy gazdaságok rendelkeztek hálókötővel felszerelt bálázóval, és főként a kisebb gazdálkodók számára kínáltak bálázási szolgáltatást, beleértve a csomagolást is. Így a kisebbek jól emlékeznek arra, hogy több magángazda esetében is gyakori volt, hogy megvárták a bálázó érkezését. Gyakori volt, hogy a betakarítás az éjszakai órákra is elhúzódott, vagy a már gereblyézett és előkészített sorok eláztak. Akkoriban gyakori volt, hogy egy szénabálázó szezonális teljesítménye elérte a 20 000 bálát.
A Cseh Köztársaság 2004-es uniós csatlakozásának, a támogatási programok igénybevételének lehetőségének és a modern bálázók beszerzésének köszönhetően a bálázók száma jelentősen megnőtt a területünkön. Ma már szinte mindenkinek van bálázója, legyen az mezőgazdasági nagyvállalat vagy magánszemély.
2020-ban a Juta rekordmennyiségű, 210 000 tekercs hálót adott el 41 országba. Így sikerül megszilárdítania pozícióját például a rendkívül igényes és versenyképes németországi piacon is. Hosszú távon is nagyon jó hírneve van, amit a keleti piacokon - Oroszországban, Ukrajnában és Litvániában - növekvő kereslet is bizonyít.
A JUTA NET, MASTER szabványos hálón kívül a nagyobb mennyiségű hálók vásárlója számos paraméter közül választhat, például különleges színt, súlyt, mintát vagy méretet, ami egyedi végterméket eredményez. A JUTA NET hálót 123 cm, 125 cm és 130 cm szélességben gyártják 3000, 3600, 4200 m-es tekercsekben. A XXX jelöléssel ellátott JUTA NET háló szintén említésre méltó. Ez egy olyan hálószerkezet, amelynek megerősített közepe van (a csíkok keresztben haladnak). Ennek köszönhetően ez a háló nagyobb szilárdsággal rendelkezik a bála közepén, ahol a legnagyobb a préselt anyag nyomása, és így nem keletkezik hosszirányú repedés. A hálót a cseh mezőgazdasági termelők által használt valamennyi bálázótípuson tesztelték, és tulajdonságai révén általánosan alkalmazható a különböző takarmányok és egyéb termények betakarítására és begyűjtésére. A 2021-es szezonban újdonságként a TriColora háló a körbálák csomagolására szolgáló hálótechnológia új szintjét képviseli. Kiváló eredményeket nyújt a széna, a széna és a szalma bálázásához. A JUTA így képes lépést tartani a versennyel és innovatív megoldásokat bevezetni. Ennek a hálónak az előnye az új kialakítás, amelynek célja a bála teljes szélességében történő gördülés elvének köszönhetően a háló szilárdságának jelentős erősítése és a súlyának csökkentése mellett a jobb terítési funkció elérése.
Az új présgépeknél, ahol 120 cm széles a préskamra, a TriColora 123 cm széles háló jól nyúlik, a szélesebb 122/123 cm-es kamrás változatoknál pedig a 125 cm széles háló is enyhén, 1-2 cm-rel túlnyúlik a szélén. 2019-ben és 2020-ban szigorú tesztelésnek vetik alá különböző márkájú bálázógépeken. A vizsgálat semmiképpen sem néhány bálán végzett teszt. Elsősorban arról van szó, hogy egy teljes tekercset futtatunk, miközben a kezelő végig figyeli a viselkedését. Technikusunk vagy értékesítési munkatársunk is jelen van a vizsgálat során. Ezután a hálóból mintát vesznek a frissen csomagolt bálából, és laboratóriumban elemzik. Egy további 6-9 hónapos szakaszban további hálómintákat vesznek és ellenőriznek több helyen. Ez összehasonlítja a halomtárolás típusát - főként széna és szalma. Tavaly, szintén a JUTA közvetlen értékesítési képviselőin keresztül, lehetőség nyílt arra, hogy ezt a hálót nagyobb léptékben teszteljük néhány régi ügyfelünkkel.
A vásárlói vélemények és meglátások fontos visszajelzést jelentenek a termékfejlesztés és a gyártás jövőbeli irányvonalának meghatározásához GREENWRAP hálók feleannyi lánccal és a szükséges szilárdság megtartásával (nem szakad el). Ez természetesen kevesebb hulladék keletkezésével jár. Új tulajdonságainak (erősebb láncok) köszönhetően a háló bizonyított mind a szilázsbáláknál, ahol - különösen fagyos időben - a bálák felnyitásakor a háló könnyen kitekeredik, és nem szennyezi a szilázsokat, mind a széna- és szalmabáláknál. Az elmúlt években számos európai országban és a világ más részein is nagy hangsúlyt fektettek a környezetbarát környezetre. Ezért a JUT már évekkel ezelőtt megkezdte a könnyű hálótípusok új generációjának kifejlesztését, megtartva a meglévő JUTANET Green Wrap értékeit, illetve növelve annak szilárdságát. Ezeket a hálósorozatokat a teljesítményt szem előtt tartva tervezték. E hálók új kialakítása csökkenti a műanyagfogyasztást és ezáltal a környezetszennyezés mértékét.
És melyek a leggyakoribb problémák, amelyekkel a mai gazdáknak szembe kell nézniük?
A gazdáknak a tej, a hús és más jó minőségű élelmiszerek előállítására kell összpontosítaniuk. A hazai fogyasztók hozzászoktak az alacsony árú, jó minőségű élelmiszerekhez. Ugyanakkor a gyártónak nyereségesnek kell maradnia és nyereséget kell termelnie. Ehhez olyan modern technológiák használatára van szükség, amelyek funkcionálisak, kiváló minőségűek és elfogadható árúak. Ez magában foglalja a világ vezető gyártóitól származó hálótermékek, köztük a stretch fóliák választékát is.
Hogyan változott e termékek piaca az elmúlt években?
A szilázsbálák minőségének megőrzésére vonatkozó állítás már régóta bevált. A termékek funkcionalitása az egyik legfontosabb tényező a szilázsbála készítésének teljes folyamatában. A már említett okok miatt ez különösen a fólia jó tapadását jelenti a csomagolás során, valamint a bála szoros lezárását, ami jó erjedési folyamatot és szakadásmentességet eredményez. Minimum 4 réteg, emellett a lehető legegyszerűbben kell hívni, hogy az idő pénz. A mezőgazdaságban sincs ez másképp.
Forrás: Vojtěch Hubálek, DiS - JUTA